Szybki i precyzyjnie działający serwis ślusarski - 24 h / dobę
Zadzwoń! 600-277-499

Zamek do drzwi wewnętrznych – jakie są rodzaje i który wybrać?

Zamek do drzwi wewnętrznych ma przede wszystkim zadanie zapewniać prywatność domownikom, a w części przypadków również ochronę mienia. Gdzie znajduje zastosowanie, jakie rodzaje zamków do drzwi wewnętrznych można wybrać oraz który zamek najlepiej wybrać? Cenne wskazówki znajdziesz w naszym artykule.

Zamek do drzwi wewnętrznych – gdzie się sprawdzi?

Wybór zamka do drzwi warto przede wszystkim rozpocząć od uwzględnienia uwarunkowań z miejsca, w którym ma on zostać zamontowany. W przypadku zamka w drzwiach wewnętrznych nie ma sensu interesować się modelami przeznaczonymi typowo do drzwi zewnętrznych, takimi jak zamki wielopunktowe, antywłamaniowe czy zamki elektroniczne. Mechanizmy zamkowe w drzwiach wewnętrznych nie mają bowiem zabezpieczać przed włamaniem, a gwarantować prywatność użytkownikom. W niektórych przypadkach mogą również zapewniać ochronę mienia np. przy wynajmowaniu pokoi, jednak poziom zabezpieczeń nie musi być na bardzo wysokim poziomie.

Zamki można zainstalować w drzwiach do pokoju bądź sypialni, gdzie pozwalają na odizolowanie się pozostałych domowników i odrobinę prywatności. Możliwe jest także ich zamontowanie w domowych biurach i gabinetach, gdzie dodatkowo zapewniają ochronę istotnych informacji np. dokumentów zawierających poufne dane. Zamek jest również nieodzownym elementem drzwi łazienkowych.

Rodzaje zamków do drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne wymagają nieco innego rodzaju zabezpieczenia niż drzwi zewnętrzne. Wśród rodzajów zamków, które stosuje się w takim przypadku, wyróżnia się przede wszystkim zamki wpuszczane oraz zamki nawierzchniowe. Czym różnią się pomiędzy sobą?

Zamki nawierzchniowe do drzwi wewnętrznych

Zamek nawierzchniowy jest montowany na skrzydle drzwi, zaś na futrynie instalowany jest zaczep, do którego wchodzi rygiel po przekręceniu klucza. Wszystkie elementy tego rodzaju zamka są widoczne. Sam zamek jest z kolei bardzo prosty do instalacji, jak również do sforsowania, dlatego nie jest on zalecany do montażu w miejscach, które wymagają większego bezpieczeństwa.

Zamki nawierzchniowe idealnie sprawdzą się w przypadku cienkich drzwi, w których nie ma możliwości zamontowania zamka wpuszczanego oraz wszędzie tam, gdzie celem instalacji mechanizmu zamkowego jest zapewnienie prywatności, a nie ochrony wartościowego mienia.

Zamki wpuszczane do drzwi wewnętrznych

Zamek wpuszczany, jak nazwa wskazuje, montowany jest wewnątrz drzwi. W celu montażu tego typu mechanizmu konieczne jest wykonanie otworu wewnątrz drzwi, dlatego muszą być one odpowiednio grube. Zamki wpuszczane składają się z części umieszczonej w drzwiach, a także widocznych na zewnątrz rozetce oraz klamce. Po przekręceniu klucza rygiel wchodzi do otworu wykonanego w futrynie, powodując tym samym blokadę drzwi. Tego rodzaju rozwiązanie zapewnia dużo większą ochronę, a także jest bardziej estetyczne.

Automatyczne zamki do drzwi

Opcją, jaką można z powodzeniem zastosować w drzwiach wewnętrznych, są zamki automatyczne. Wyposażone są one w mechanizmy, które blokują drzwi po ich zamknięciu. Z kolei otwieranie tego typu zamków nie wymaga zastosowania tradycyjnego klucza. Możliwe jest użycie do tego celu kodu, karty, aplikacji w smartfonie czy czytnika linii papilarnych. Rozwiązanie to gwarantuje wysoki komfort użytkowania i duże bezpieczeństwo, a także możliwość kontroli dostępu, łatwego nadawania uprawnień oraz monitoringu zdarzeń. Idealnie sprawdzi się ono np. do domowego biura czy gabinetu.

Jak dobrać zamek do drzwi w domu?

Odpowiednio dobrany zamek zapewnia prywatność, ochronę przed niechcianymi gośćmi, wygodę użytkowania. Wybierając zamek do drzwi wejściowych warto przede wszystkim uwzględnić własne potrzeby, zarówno pod względem funkcjonalności zamka, jak i jego estetyki. Istotne jest także określenie, na jakim poziomie ochrony danej przestrzeni nam zależy. To jednak nie wszystko. Konieczne jest także uwzględnienie różnych parametrów technicznych, w tym m.in. rodzaju, konstrukcji i grubości drzwi, mechanizmu zamykania zamka, materiałów, z jakich jest on wykonany (idealnie sprawdzi się stal nierdzewna).

Jak widać czynników, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze zamka do drzwi wewnętrznych, jest całkiem sporo. Jeśli nie wiesz, na jakie urządzenie się zdecydować, skorzystaj z pomocy Pogotowia zamkowego. Nasi ślusarze pomogą w doborze idealnego rozwiązania do Twoich potrzeb i oczekiwań. Skontaktuj się z nami: 600-277-499

Gdzie kupić zamek do drzwi wewnętrznych?

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz zamka wpuszczanego czy zamka nawierzchniowego, zamka do drzwi pokojowych czy raczej drzwi zewnętrznych, możesz nabyć go w naszym sklepie stacjonarnym bądź u naszego fachowca w trakcie realizacji usługi montażu.

Posiadamy różnorodne rodzaje zamków w różnych kolorach od najlepszych producentów, które charakteryzuje trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne, komfort użytkowania. Zakupisz u nas także same wkładki do zamków, w tym wkładki bębenkowe, które można wymienić na wypadek utraty klucza bez konieczności zmiany całego mechanizmu. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Call Now Button