Szybki i precyzyjnie działający serwis ślusarski - 24 h / dobę
Zadzwoń! 600-277-499

Na co zwrócić uwagę, kupując zamek do drzwi?

Chcąc w odpowiedni sposób zabezpieczyć drzwi wejściowe, warto wybrać dobry mechanizm zamkowy, który zapewni ochronę mienia, prywatność, a jednocześnie będzie wygodny w użytkowaniu. Na rynku dostępne są różnorodne zamki, charakteryzujące się inną konstrukcją, funkcjonalnością oraz poziomem zabezpieczeń. Z naszego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę, kupując zamek do drzwi.

Pierwszy krok – wybór rodzaju zamka

Pierwszym krokiem w wyborze zamka do drzwi wejściowych, choć także i drzwi pokojowych, drzwi łazienkowych czy jakichkolwiek innych, jest zwrócenie uwagi na rodzaj zamka. Mechanizmy zamkowe różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim ze względu na sposób ich montażu. Wyróżnia się zatem:

Zamki wpuszczane zamek drzwiowy wpuszczany jest montowany wewnątrz drzwi, w specjalnie przygotowanych otworach, dlatego jest on niewidoczny z zewnątrz. Dzięki temu jest on rozwiązaniem niezwykle estetycznym, a także bezpiecznym. Zamki wpuszczane zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, szczególnie w przypadku wyboru zamków wpuszczanych wielopunktowych, które posiadają wiele punktów ryglowania. W efekcie sforsowanie drzwi zewnętrznych lub drzwi wewnętrznych, w których zainstalowany jest zamek wpuszczany, staje się zadaniem nie do wykonania.

Zamki nawierzchniowe zamek nawierzchniowy jest montowany na powierzchni drzwi. Z tego powodu jest on łatwiejszy w instalacji, jednak mniej bezpieczny i estetyczny. Zazwyczaj stosowany jest on jako dodatkowe zabezpieczenie bądź montowany w miejscach, w których nie ma możliwości, aby zainstalować zamek drzwiowy wpuszczany np. w przypadku bardzo cienkich drzwi.

Oprócz podjęcia decyzji o wyborze zamka wpuszczanego lub zamka nawierzchniowego, należy także zastanowić się nad sposobem kodowania informacji umożliwiających otworzenie drzwi. Podział ten pozwala sklasyfikować zamki na:

Zamki mechaniczne, czyli tradycyjne zamki, które są otwierane za pomocą klucza. To najczęściej wybierany rodzaj zamków.

Zamki elektroniczne – zamek jest w nich otwierany za pomocą narzędzi elektronicznych, takich jak karta, kod, linie papilarnych, a także aplikacja w smartfonie. Tego rodzaju rozwiązanie jest coraz powszechniej stosowane ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa, jaki gwarantuje, a przy tym znaczną wygodę jego użytkowania. Nie trzeba się bowiem martwić o to, że zapomniało się klucza, a nadawanie czy zmiana dostępu do domu, biura bądź jakiegokolwiek innego budynku lub pomieszczenia jest bardzo prostym zadaniem.

Najlepszy zamek do drzwi a klasa bezpieczeństwa

Jeśli zamek w drzwiach ma chronić majątek w domu czy firmie, przy jego zakupie należy zwrócić szczególną uwagę na posiadane przez niego certyfikaty, potwierdzające jego skuteczność. Powinien on posiadać przede wszystkim certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej, który dopuszcza go do użytkowania w budownictwie. Istotne są również inne atesty, które gwarantują, że zamek został poddany odpowiednim badaniom. W ich trakcie sprawdza się, jak zamek radzi sobie z próbami sforsowania czy rozwiercenia. Dobrze zatem, aby urządzenie posiadało certyfikaty niezależnych jednostek, takich jak Instytut Mechaniki Precyzyjnej czy COBR Metalplast.

Oprócz tego wyróżnia się klasy bezpieczeństwa zamka. Im niższej klasy zamek, tym łatwiejsze jego pokonanie. Zamek wyższej klasy będzie stawiał opór przez dłuższy czas np. urządzenie klasy A stawia opór jedynie przez 1 minutę, podczas gdy sforsowanie zamka klasy C zajmuje już 6 minut. Wybierając zamek warto postawić na taki, który będzie posiadał możliwie najwyższą klasę zabezpieczenia, dzięki czemu jego pokonanie będzie trudniejsze dla włamywaczy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując zamek drzwiowy?

Oprócz wymienionych powyżej aspektów, wybierając zamek drzwiowy dobrze jest także sprawdzić:

Materiał wykonania zamka – jeśli zamek drzwiowy ma zapewniać bezpieczeństwo, bardzo ważne jest, aby był wykonany z wytrzymałych, odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne materiałów.

Dodatkowe funkcje – zamki, w szczególności zamki elektroniczne, mogą być wyposażone w dodatkowe funkcjonalności, takie jak zdalne otwieranie czy możliwość integracji z systemami inteligentnego domu.

Ilość punktów ryglowania – im więcej ich posiada zamek, tym lepsze zabezpieczenie będzie zapewniał.

Wymiary zamka – wybrany zamek musi pasować idealnie do otworu, w którym ma zostać umieszczony.

Kierunek otwierania drzwi – drzwi mogą być lewostronne lub prawostronne, a wybór zamka powinien uwzględniać to, w którym kierunku się one otwierają. Można również znaleźć zamki uniwersalne, które będą pasować niezależnie od kierunku otwierania drzwi.

Grubość skrzydła drzwiowego – ma znaczenie, ponieważ śruby mocujące zamek nie mogą wystawać na zewnątrz.

Waga i konstrukcja drzwi – zamek nie może być zbyt ciężki, ponieważ będzie to powodować nadmierne obciążenie, a tym samym deformację drzwi i ich niewygodne użytkowanie.

Pomożemy w wyborze zamka!

Ilość informacji, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie Cię przerosła? Nie wiesz, jak dobrać zamek do konstrukcji drzwi? Do tego zadania wezwij specjalistów z Pogotowia zamkowego! Zajmiemy się dopasowaniem urządzenia do danych drzwi, pomożemy w podjęciu decyzji o wyborze rodzaju zamka – czy ma być to zamek wpuszczany czy nawierzchniowy, zamek drzwiowy mechaniczny czy elektroniczny, a także dopasujemy go do oczekiwań klienta pod względem klasy bezpieczeństwa.

Zamek można kupić w naszym sklepie stacjonarnym lub bezpośrednio od naszych ślusarzy w trakcie realizacji usługi, jaką jest montaż zamków. Nabędziesz od nich zamki zapadkowe, zamki zastawkowe, zamki bąbelkowe, zamki hakowe, zamki na tradycyjny klucz, zamki na kartę lub kod i wiele innych. Dysponujemy zamkami najlepszych, renomowanych marek – od naszych ślusarzy kupisz zamek Gerda, Dierre, Mottura, Lob, Ikon czy Keso. Zapraszamy do skontaktowania się z nami: 600-277-499

Call Now Button