Szybki i precyzyjnie działający serwis ślusarski - 24 h / dobę
Zadzwoń! 600-277-499

Jak wymienić zamek w drzwiach antywłamaniowych?

Głównym zadaniem zamka montowanego w drzwiach jest zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony mienia. Nawet najlepsze drzwi antywłamaniowe nie są w stanie zagwarantować odpowiedniego poziomu zabezpieczenia, jeśli nie będzie w nich zainstalowany wysokiej klasy zamek. W jaki sposób zainstalować go w drzwiach?

Wymiana zamka w drzwiach antywłamaniowych – kiedy jest potrzebna?

Wymiana zamka w drzwiach antywłamaniowych może być konieczna z wielu powodów. Przede wszystkim może stanowić efekt:

  • zużycia, awarii lub uszkodzenia zamka – zamek może ulec uszkodzeniu z różnych przyczyn, takich jak próba włamania, zły stan techniczny, korozja czy zużycie mechanizmu wskutek długotrwałego użytkowania. Uszkodzony zamek nie zapewnia odpowiedniej ochrony, dlatego jego wymiana staje się częśto konieczna;
  • zgubienia kluczy – jeśli zgubisz klucze lub zostaną one skradzione, konieczna jest natychmiastowa wymiana zamka, aby zapobiec potencjalnemu włamaniu. Nawet jeśli klucze zostaną odnalezione, nie ma gwarancji, że nie zostały skopiowane;
  • poprawy zabezpieczenia – wymiana zamka może mieć na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Nowoczesne zamki antywłamaniowe oferują lepszą ochronę dzięki zaawansowanym technologiom;
  • zmiany właścicieli – w przypadku zmiany właścicieli lub użytkowników nieruchomości, np. po sprzedaży domu, wynajmie mieszkania czy zmianie pracowników mających dostęp do określonych pomieszczeń, zaleca się wymianę zamków, aby uniknąć możliwości posiadania dostępu przez nieupoważnione osoby;
  • włamania lub próby włamania – podczas włamania lub jej próby często dochodzi do uszkodzenia zamka lub drzwi. Wymiana zamka na nowy, bardziej zaawansowany model może również zapobiec podobnym incydentom w przyszłości, zwiększając poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

Nie są to oczywiście wszystkie sytuacje, w których dobrze jest wymienić zamek w drzwiach na nowy. Każdorazowo warto jednak odpowiednio dobrać nowy zamek w prawidłowy sposób oraz zadbać o należyte wykonanie tego rodzaju prac.

Dobór odpowiedniego zamka do drzwi antywłamaniowych

Decyzja o montażu nowego zamka w drzwiach wiąże się nierozerwalnie z koniecznością znalezienia mechanizmu zamkowego, który będzie pasował do danych drzwi oraz do indywidualnych potrzeb w zakresie zabezpieczenia domu, mieszkania, biura czy lokalu użytkowego. Jak znaleźć odpowiedni mechanizm zamkowy?

Przede wszystkim ważny jest jego rozmiar. Powinien być od dopasowany do otworu w drzwiach, dlatego przed zakupem należy dokonać bardzo dokładnych pomiarów.

Wybierając zamek do drzwi warto także zwrócić uwagę na jego rodzaj. Na rynku dostępne są tradycyjne zamki na klucz – zamki nawierzchniowe, zamki wpuszczane oraz zapewniające najwyższy poziom zabezpieczenia zamki wielopunktowe, a także inteligentne zamki elektroniczne otwierane za pomocą karty, kodu, linii papilarnych, a nawet aplikacji w smartfonie. Tego rodzaju zamki zapewniają znacznie większy komfort oraz poziom zabezpieczenia. Dobrze jest także zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, takie jak np. system zdalnego stresowania czy nadawania kodów dostępu, w jakie wyposażone są zamki typu Smart Lock.

Przy wyborze zamka istotny jest także poziom ochrony, jaki zapewnia. Zamki różnią się pomiędzy sobą klasa odporności na włamanie. Im lepszej klasy zamek, tym trudniej będzie go sforsować włamywaczom.

Wymiana zamka czy wymiana wkładki zamka?

Warto wiedzieć, że nie zawsze konieczna jest wymiana całego zamka. Są one bowiem w zdecydowanej większości wyposażone w wymienne wkładki (jest to element zamka, do którego wsuwany jest klucz). W związku z tym wielu sytuacjach całkowicie wystarczy wymiana samej wkładki w zamku. Jak wymienić wkładkę w zamku?

Przede wszystkim działania należy zacząć od zakupu odpowiedniej wkładki. Powinna być ona dopasowana do wymiarów zamka. W pierwszym kroku należy zdemontować starą wkładkę poprzez wykręcenie śruby trzymającej mechanizm. Następnie należy wypchnąć stary mechanizm na zewnątrz, a następnie zamontować nową wkładkę, przykręcając śrubę mocującą.

Z pozoru jest to proste działanie, jednak nie zawsze jest tak w rzeczywistości. Problemy mogą pojawić się już na etapie doboru wkładki, a także w czasie wymiany wkładki. Jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności, montaż nowej wkładki powierz specjalistom. Niewprawne działania mogą bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku.

Wymiana zamka w drzwiach antywłamaniowych – krok po kroku

W niektórych sytuacjach niezbędne jest, aby wymienić cały mechanizm zamkowy. W takim przypadku również ogromne znaczenie ma prawidłowe dobranie zamka do danych drzwi. Konieczne jest także wyposażenie w odpowiedni sprzęt, który umożliwi prawidłowy montaż nowego zamka. W jaki sposób krok po kroku zamontować zamek w drzwiach antywłamaniowych?

  1. Zdemontuj stary zamek – odkręć klamkę lub gałkę, odkręcając odpowiednie śruby. Następnie odkręć śruby mocujące zamek do drzwi i delikatnie wyjmij zamek z otworu.
  2. Włóż nowy zamek w miejsce starego, upewniając się, że jest prawidłowo umieszczony. Jeśli zamek jest wyposażony w mechanizm ryglowania, upewnij się, że jest on zorientowany w prawidłowym kierunku.
  3. Przykręć zamek śrubami mocującymi.
  4. Jeśli podczas wymiany zamka konieczna jest jednoczesna wymiana wkładki zrób to po zamocowaniu kasety zamka.
  5. Sprawdź, czy wszystkie śruby dobrze się trzymają, przekręcając kilkukrotnie kluczem w obie strony. Upewnij się, że zamek działa w prawidłowy sposób.

Profesjonalna pomoc specjalistów

Jeśli nie wiesz, jak wymienić zamek w drzwiach antywłamaniowych bądź jak wymienić wkładkę w zamku, nie posiadasz wiedzy w tym zakresie oraz odpowiednich narzędzi, możesz skorzystać z pomocy profesjonalnych ślusarzy z Pogotowia zamkowego Łódź 24h.

W naszym zespole pracują specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, którzy doskonale wiedzą, w jaki sposób wymienić zamek w drzwiach antywłamaniowych, aby zapewnić jego bezawaryjną pracę. Służą pomocą pod względem doboru urządzenia, którego zakup możliwy jest także w trakcie realizacji usługi montażu zamka. W ten sposób można znacząco zaoszczędzić czas na poszukiwania idealnego rozwiązania oraz uniknąć błędu podczas zakupu urządzenia.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami: 600-277-499

Call Now Button